Kondilomi i HPV virus: Simptomi, Dijagnoza i Načini Lečenja

Vektra Blog 2025-01-24

Saznajte sve o kondilomima i HPV virusu - simptome, načine prenošenja, dijagnostiku i najefikasnije metode lečenja. Saveti za prevenciju i informacije o vakcinama.

Kondilomi i HPV virus: Sve što treba da znate

Kondilomi, poznati i kao virusne bradavice ili polne bradavice, predstavljaju veoma neprijatnu i polno prenosivu bolest. Uzrok njihovog nastanka je HPV (humani papiloma virus) koji prianja za epitelne ćelije kože i sluzokože, najčešće u genitalnom regionu. Ova bolest može izazvati veliku nelagodu zbog teškog lečenja i čestih recidiva.

Šta su kondilomi?

Kondilomi, papilomi, warts ili polne bradavice su sve nazivi za iste virusne promene na koži i sluzokoži. HPV virus izaziva ovu bolest tako što inficira epitelne ćelije. Postoji preko 80 identifikovanih tipova HPV virusa, od kojih neki mogu dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema, uključujući rak.

Tipovi HPV virusa

HPV virusi se klasifikuju po brojevima. Većina njih je bezazlena, ali neki tipovi (kao što su HPV 16, 18, 31 i 45) mogu izazvati promene koje postaju maligne. Sa druge strane, HPV 6 i 11 najčešći su uzročnici kondiloma koji su vidljivi, ali ne izazivaju rak.

Načini prenošenja

HPV se prenosi seksualnim putem, čak i blagim dodirom dve sluzokože. Moguće je i prenošenje sa majke na dete tokom porođaja, što može dovesti do laringealnih papiloma kod novorođenčeta. Retko, ali moguće je prenošenje virusa na usne i u usnu duplju usled oralnog seksa.

Simptomi i klinička slika

Kondilomi se najčešće javljaju u anogenitalnoj regiji. Kod muškaraca se obično pojavljuju na penisu, frenulumu ili otvoru uretre, dok kod žena najčešće nastaju na zadnjem zidu vestibuluma vagine, velikim i malim usnama i perineumu. To su mekane, izdužene tvorevine beličaste ili ružičaste boje, često sa karfiolastom površinom.

Dijagnoza

Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničke slike, a u nekim slučajevima su potrebna dodatna histološka, ultrastrukturna i imunološka ispitivanja. Važno je naglasiti da se HPV ne može dijagnostikovati analizom krvi, jer virus ostaje na površini sluzokože.

Metode lečenja

Lečenje kondiloma je individualno i može biti dosta iscrpljujuće. Najčešće metode uključuju:

  • Krioterapiju - spaljivanje tečnim azotom
  • Laser - posebno efikasan za unutrašnje kondilome
  • Topikalne preparate - kao što su rastvori podofilotoxina ili trihlorsirćetne kiseline
  • Hirurško uklanjanje - za veće promene

Važno je napomenuti da sve ove metode leče samo manifestacije virusa, a ne i sam virus. Zbog toga su recidivi česti i potrebno je ponavljati terapiju.

Kondilomi kod trudnica

Kod trudnica kondilomi se često šire brže zbog promena u imunom sistemu. Lečenje se mora sprovoditi tokom cele trudnoće, a laserske vaporizacije su sigurne i za majku i za plod.

Prevencija i vakcine

U Srbiji su dostupne vakcine protiv HPV virusa koje štite od kancerogenih tipova. Vakcine su najefikasnije ako se primene pre prvog seksualnog odnosa, a preporučuju se devojkama između 9 i 26 godina. Potrebne su tri doze vakcine u razmaku od dva, odnosno šest meseci nakon prve doze.

Zaključak

Kondilomi predstavljaju ozbiljan zdravstveni problem koji može dovesti do psihičkog i fizičkog diskomfora. Ključno je pravovremeno otkrivanje i lečenje, kao i prevencija kroz vakcinaciju. Uvek je preporučljivo potražiti mišljenje više stručnjaka pre nego što se odlučite za određenu terapiju.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.